Obrzęd sakramentu pokuty


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Przed przystąpieniem do Sakramentu Pokuty trzeba przygotować się, rozważając Chrystusowe wezwanie do nawrócenia – i robiąc rachunek sumienia. Odczytujemy słowa Ewangelii. Przypominamy sobie nasze grzechy.

Klęknąwszy przy konfesjonale mówimy: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Kapłan odpowiada: „Na wieki wieków. Amen”.

Teraz trzeba się przeżegnać: „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen”.

Kapłan mówi słowa zachęty, na przykład: „Łaska Ducha Świętego niech oświeci twoje serce, abyś wyznał z ufnością swoje grzechy i poznał miłosierdzie Boże”.

Wyznanie grzechów rozpoczynamy jak zwykle: „Ostatni raz byłem u spowiedzi… Pokutę zadaną wypełniłem”.

Jeżeli kapłan jest nieznajomy, trzeba powiedzieć: „Mam lat…” albo: „Jestem żonaty – samotny” itp.

„Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami…”

Po wyznaniu grzechów mówimy: „Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie grzechy bardzo żałuję. Postanawiam poprawę. Proszę o pokutę i rozgrzeszenie”.

Gdy kapłan zada pokutę, trzeba powiedzieć, czy możemy ją wypełnić. Następnie – na wezwanie kapłana – wypowiadamy słowa skruchy i przeproszenia Boga, na przykład: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” albo: „Boże mój, żałuję, że Ciebie obraziłem swoimi grzechami. Przez Mękę Jezusa Chrystusa zmiłuj się nade mną”.

Potem w ciszy słuchamy słów rozgrzeszenia, które mówi kapłan:

„Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła.
I JA ODPUSZCZAM TOBIE GRZECHY W IMIĘ OJCA I SYNA, I DUCHA ŚWIĘTEGO”.

Odpowiadamy: „Amen”.

Na zakończenie razem z kapłanem odmawiamy modlitwę dziękczynną. Kapłan mówi:

„Wysławiajcie Boga, bo jest dobry”. Odpowiadamy: „Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki”. Kapłan kończy: „Pan odpuścił Tobie grzechy, Idź w pokoju”.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.